google-site-verification=oQ1XtWEB4BJUAJXnzRv4YXU_yb9-UDYZTA2nm8Ojd_k پل لاکی نات چین | با یکی از مدرن ترین و زیباترین پل های کشور چین آشنا شوید

پل لاکی نات چین | با یکی از مدرن ترین و زیباترین پل های کشور چین آشنا شوید

تصویری از پل لاکی نات چین

پل لاکی نات چین | با یکی از مدرن ترین و زیباترین پل های کشور چین آشنا شوید

پل لاکی نات چین

در این مطلب یکی از سازه های بسیار زیبای کشور چین را معرفی خواهیم کرد که خلاقیت، تکنولوژی، اصول معماری، سنت و فرهنگ های جامعه را یکجا در خود نهفته است. نام این پل «لاکی نات» است که به عنوان یکی از پیچیده ترین پل های دنیا از نظر معماری و نیزشگفت انگیزترین از لحاظ خلاقیت و هنر شناخته می شود.


نگاهی به پل لاکی نات چین

پل لاکی نات چین (به انگلیسی : lucky knot bridge china) بر روی رودخانه ی دراگون در منطقه ای به نام کینگ نیولِیک چانگشای در استان هونان چین واقع شده است. لاکی نات تصورات شما را از یک پل بر هم می زند، این که یک پل باید صرفا یک نقطه را به نقطه دیگر متصل کند، در لاکی نات معنا نمی دهد.

تصویری زیبا از پل لاکی نات چینبرای ساخت گذرگاهی در منطقه در حال رشد نیولِیک، یک رقابت بین المللی شکل گرفت که در نهایت طرح و ایده ی معماران گروه نکست ( NEXT Architecture ) برنده این رقابت شد. طرح برگزیده، ویژگی های خاصی داشت؛ سنت، فرهنگ چینی، معماری و نمادهای چین را به طرز هنرمندانه ای با هم تلفیق داده بودند.

هدف از ساخت پل لاکی نات چین

در سال ۲۰۱۳، پلی فلزی و قرمز رنگ به طول ۱۸۵ و ارتفاع ۲۴ متر، با ظاهری عجیب و پیچیده اما زیبا، با هدف گسترش فضای عمومی منطقه افتتاح شد تا به جاذبه ای نوظهور و دیدنی منطقه بدل شود؛ چرا که منطقه ای که لاکی نات در آن ساخته و بهره برداری شد، منطقه ای در حال رشد است و این سازه می تواند به افزایش سرعت رشد آن کمک کند.

تصویری زیبا از پله های پل لاکی نات چین
تصویری زیبا از پله های پل لاکی نات چین

پل لاکی نات با ۱۰۰۱ پله ای که دارد، تنها یک گذرگاه معمولی برای اتصال دو نقطه نیست، طراحان و معماران این سازه می گویند این پل دو فرهنگ و تاریخ مختلف را نیز به هم مرتبط می کند. مکان هایی که این پل آن ها را با هم مرتبط می کند، شامل حاشیه رودخانه، پارک پایین پل و جاده های اطراف منطقه می شوند که هر کدام در ارتفاع متفاوتی قرار دارند. موقعیت قرارگیری این پل به گونه ای است که با قدم زدن بر روی آن می توان از چشم انداز زیبای منطقه، کوه ها و دریاچه میکسی لذت برد.

طراحی پل لاکی نات چین

شاید با اولین نگاه به این پل، به یاد روبانی قرمز رنگ و در هم تنیده بیفتید اما همه چیز به این مفهوم ساده ختم نمی شود؛ طراحی و شکل بیرونی این پل از نوار موبیوس الهام گرفته شده که در فرهنگ کهن و معماری و طراحی سنتی چین از آن استفاده می شده است.تصویری زیبا از پل لاکی نات چین

در هنر محلی چین این گره ها سمبل خوشبختی و خوش شانسی است. لاکی نات شکل و فرم سینوسی و بی انتهایی را به نمایش می گذارد، به این شکل که از هر طرف که به این سازه نگاه کنیم، هیچ ابتدا و انتهایی برای آن نمی توانیم در نظر بگیریم و درست جایی که تمام می شود، دوباره می تواند شروع شود.

نوار یا حلقه موبیوس شکل و فرمی ست که در معماری بناهای مختلف استفاده ی زیادی از آن شده و در فرهنگ چینی می تواند به معنی صلح، شادی و خوشبختی باشد. این نوار و یا فرم، خاصیت بیرونی و درونی یک اثر را از بین می برد به بیانی دیگر تشخیص بخش بیرونی و درونی این نوار کاری کاملا غیر قابل تشخیص می باشد. در کل می توان گفت که این سازه می تواند به لحاظ عرفان و فلسفه ی چینی به بی انتها بودن و ناپیدا بودن نیز اشاره کند.

نقش تفریحی پل لاکی نات چین

این پل شبیه همه پل های زیبای جهان مانند پل عشاق در پاریس و دیگر مکان های شگفت انگیز دنیا، می تواند مکانی برای قدم زدن های عاشقان و ثبت بهترین لحظه ها روی یکی از عجیب ترین پل چین باشد. بدون شک قدم زدن روی این پل که چشم اندازی زیبا به رودخانه و کوه های اطراف دارد، می تواند تفریح لذت بخشی برای گردشگران تور چین باشد.

تصویری از عابران پیاده در پل لاکی نات چینعلاوه بر این موارد، معماران در طراحی این بنا به بُعد تفریحی سازه نیز دقت کرده اند. آن ها مواردی را رعایت کردند تا کودکان بتوانند از این بنای شگفت انگیز نهایت استفاده را برده و برای سرگرمی سری به این پل بزنند.

پل لاکی نات در شب

شب که فرا می رسد، زیبایی های پل لاکی نات دو چندان می شود زیرا معماران روی دیوارهای پل، چراغ های ال ای دی بزرگی نصب کرده اند تا به این ترتیب در تاریکی شب هم چیز از زیبایی های پل کم نشود. در تاریکی شب لاکی نات مانند انگشتری پیچ در پیچ و نورانی در شب می درخشد.

تصویری از پل لاکی نا چین در شب
تصویری از پل لاکی نا چین در شب

منبع
Karnaval
tech.vitrino

badsagroup

دیدگاه های مطلب

اولین کسی باشید که نظر میدهد “پل لاکی نات چین | با یکی از مدرن ترین و زیباترین پل های کشور چین آشنا شوید”

تمام حقوق این سایت برای ما محفوظ است.

تور تایلندتور بلغارستانتور صربستانتور استانبولتور آنتالیا